- KPACHP

Přejít na obsah

Hlavní nabídka:

Chovatelství
 
 
HPCH upozorňuje na nutnost předložení kopií povinných vyšetření k datu bonitace, kde je pes přihlášen, bez těchto dokumentů nebude bonitace provedena.
Podmínky k bonitaci a chovu jsou uvedeny v Bonitačním,a Zápisním řádu !

Bonitační řád KPaCHP o.s.

Bonitační řád si můžete stáhnout v sekci Ke stažení.

Bonitační řád je vypracován v souladu s Řádem ochrany zvířat při chovu psů ČMKU, jehož ustanovení plně respektuje a řídí se jimi a Zápisním řádem KPaCHP o.s..

Minimální věk pro bonitaci je u toy, trpasličích a středních pudlů 15 měsíců, u velkých pudlů je 18 měsíců.

Přihláška k bonitaci je zasílána písemně včetně kopie PP na adresu HPCH.

O zařazení do chovu rozhoduje bonitační komise složená z posuzovatele a min. 1 člena chovatelského kolegia (OPCH, HPCH). Proti rozhodnutí komise má majitel možnost se odvolat k předsednictvu KPaCHP o.s..


I. Bonitace psů pro zařazení do chovu

Rámcové měření psů - kohoutková výška, šikmá délka trupu
Hlava - chrup, skus, oko - tvar a barva, ucho - nasazení, délka boltce, popis hlavy
Trup - krk, hřbetní linie, hrudník, ocas - nasazení a nesení, psi varlata
Končetiny - postoj, úhlení, tlapky, nadprstí, pohyb
Pigmentace - zbarvení nosu, pysků, kůže, drápů
Povaha - agresivní jedinci jsou z chovu vyloučeni

Vady v typu a anatomii, chybějící zuby
Způsobilost k chovu - chovný, chovný s omezením, nechovný

Posudek je podrobně zpracován v bonitační kartě psa.
Zbonitovaný jedinec musí být následně zaregistrován u ČMKJ, Jungmannova 25, 115 25 Praha 1. Zasílá se originál rodokmenu a bonitační karty (doporučeně).

II. Pudl toy

Do chovu je zařazen zdravý jedinec odpovídající rázu dle článku I. Povinné je oftalmologické vyšetření PRA (oční pozadí), nebo prcd-PRA OptiGen test, a PL (vyšetření češky) k datu bonitace. Kohoutová výška 24cm (tolerance minus 1cm) - 28 cm, ideální výška 25 cm. Nedoporučuje se zařadit do chovu TOY feny nedosahující minimální váhy 2,50 kg, aby se předešlo přílišné miniaturizaci plemene a tím "týrání chovem ". U psa toto omezení neplatí. Musí však vykazovat výrazné znaky plemene a kondici s odpovídajícími předpoklady k chovu.

III. Pudl trpasličí

Do chovu je zařazen zdravý jedinec odpovídající rázu dle článku I. Povinné je oftalmologické vyšetření PRA (oční pozadí), nebo prcd-PRA OptiGen test, a PL (vyšetření češky) k datu bonitace. Kohoutková výška nad 28 cm do 35 cm.

IV. Pudl střední

Do chovu je zařazen zdravý jedinec odpovídající rázu dle článku I. Povinné je oftalmologické vyšetření PRA (oční pozadí), nebo prcd-PRA OptiGen test, a PL (vyšetření češky) k datu bonitace. Kohoutková výška nad 35 cm do 45 cm.

V. Pudl velký

Do chovu je zařazen zdravý jedinec odpovídající rázu dle článku I. Povinné je oftalmologické vyšetření PRA (oční pozadí) a DKK (kyčle) k datu bonitace. Vyšetření PL a DKL (loket) je dobrovolené. Kohoutková výška nad 45 cm do 62 cm. Minimální věk pro bonitaci je u toy, trpasličích a středních pudlů 15 měsíců, u velkých pudlů je 18 měsíců.

Předsednictvo KPaCHP o.s. schválilo novelizaci bonitačního řádu dne 9.8.2007

 
 
Návrat na obsah | Návrat do hlavní nabídky